Bodrum’un yanı başında ama bir o kadar da kent karmaşasından uzak, doğanın kucağında ve huzurlu bir bölgedir Bargilya. Bu bölgede trafik, gürültü, stres, kalabalık, telaş kelimeleri anlamını yitirmiş gibidir.

Bakir plajları, berrak denizi ve sakin yaşamı ile görür görmez kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Bu şirin bölgenin tarihi M.Ö. 2. bin yılının sonlarından itibaren Güneybatı Anadolu’da varlıkları ile bilinen Karyalılara dayanıyor. Sn. Prof. Bilge Umar’a göre Bergama ve Perge isimleri ile eş anlamlı olan Bargylia sözcüğü Karia dilinde “yüksekteki yer” anlamına gelmektedir.

Eğer sizde unutulmaz bir tatil ve seyahat planlıyor ve hatta Bodrum’da yeni bir yaşama adım atmak istiyorsanız, Bargilya’yı tercih etmek için aslında düşündüğünüzden çok daha fazla nedeniniz var! İşte sizin için hazırladığımız sebepler:

1- Muhteşem Konum 

Havalimanından Bodrum istikametine doğru 10 km ilerledikten sonra, sağ tarafta göreceğiniz Bargilya tabelasından döndükten sonra 2 km içerde yer alan bu cennet köşesi, Bodrum şehir merkezine, doğal ve tarihi güzelliklere olan yakınlığı ile muhteşem bir konum avantajına sahip. Bodrum Havalimanına 10 dk. uzaklıkta olan Bargilya, Bodrum şehir merkezine 20 dk., Adabükü Kuş Cennetine 3 dk., Halep Çamı Ormanı Milli Parkı’na 5 dk. ve Gökçeler Kanyonu’na 15 dk. uzaklıkta yer alıyor.

2-Bakir Plaj ve Koylar 

Zeytin ağaçlarıyla bezenmiş bu sevimli köye hayran kalmamak elde değilken, bir de eşsiz koyları ve sahilleri gün yüzüne çıkınca adeta Bargilya’nın güzelliği tamamlanmış oluyor. İsmini aldığı boğazın büyülü manzarası, Turkuaz renginin tüm tonlarına sahip denizi, yeşil ve maviyle bütünleşen koyları masalsı bir resim tablosunu andırıyor. Köy merkezinde aynı zamanda çevre koyları keşfedebileceğiniz günlük tekne turları da yer almakta.

Yelken Beach: Ailenizle birlikte hem doğa içinde yemek yemek hem de denizin tadını çıkarmak istiyorsanız Yelken Beach tam size göre.

Sunset Beach: Yazar Ryū Murakami bir kitabında “Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor” diyor ve ekliyor; “Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” Benzersiz ve romantik bir gün batımı Sunset Beach’te sizi bekliyor.

Adabükü Koyu: Bargilya ile bütünleşmiş olan Adabükü’ne vardığınızda sonsuz mavilik tam da ayaklarınızın altında oluyor. Yemyeşil kıyılar iniyor denize. Uzun uzun seyretmek için zaman anlamını yitiriyor burada adeta… Gün batımı ise eşsiz… Kırmızılar, turuncular bir renk cümbüşü yaratıyor uçsuz bucaksız denizin üstünde.

3-Karşı Konulmaz Doğası

Boğaziçi Köyü, kış aylarında göçmen kuşların konakladığı Adabükü Tuzla Kuş Cenneti’ne ev sahipliği yapıyor. Flora ve faunası ile zengin bu doğal alan, içinde Flamingolar dâhil 234 ayrı kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Flamingolar dışında bölgede yer alan başlıca diğer kuş türleri ise: Beyaz Pelikan, Boz Ördek, Gri Balıkçıl, Bataklık Kırlangıç, Dalmaçyalı, Balık Kartalı, Karabağ Martısı, İspinoz, Su Tavuğu, Kılkuyruk, Terek Düdükçünü, Kaşıkgaga, Yağmurçunlular, Büyük Ak Balıkçıl.

4-Huzurlu Yaşam ve Sıcakkanlı İnsanlar

Bargilya’nın en güzel yanlarından biri de yılın tüm stresinden arınarak, sakin bir seyahat arayışında olanlara vaat ettiğinden çok daha fazlasını sunması. Köyde tam manasıyla Yavaş Şehir (Cittaslow) yaşam anlayışı hâkim. Balıkçılıkla hayatını kazanan köy halkı yerli ve yabancı turistlere, Boğaziçi’nde yeni bir hayata adım atmaya karar verenlere karşı daima güler yüzlü ve misafirperver. Pazar günleri köyde yerel halk tarafından küçük ama her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir organik köy pazarı kuruluyor. Bu pazarda bölgesel  ürünler ve organik tarım ile elde edilmiş meyve ve sebzeler satılıyor. Çarpık yapılaşmanın ve trafiğin olmadığı köyde, içten ve güler yüzlü insanlarıyla geçecek birkaç günlük tatil bile size uzun yıllar yetecek. Tüm bunların etkisiyle kendinizi dönüş yolunda Bargilya’ya yeniden gelme planı yaparken bulma ihtimaliniz de oldukça yüksek.

5-Lezzetli Balıkları ve Zeytinyağlı Lezzetleri

Bargilya, doğallığı ve samimi insanlarının yanında şirin bir balıkçı köyü olmasıyla da öne çıkıyor. Zeytin bahçeleri dışında tarım arazisi olmayan köylüler ekmeklerini denizden kazanıyorlar.  Gerçekten görülmeye ve yaşanmaya değer bir yer olan ve Mandalya Körfezi içinde yer alan Boğaziçi Köyü, denizden çıkan günlük, taze çipura, karagöz, kefal ve levreklerin dışında dünyaca ünlü ve lezzetli mavi yengeçlere de ev sahipliği yapıyor. Mandalya Körfezi’nin muhteşem manzarasına karşı Bargilya’nın balık restoranlarında kabul edilebilir fiyatlarla birbirinden lezzetli balıkların tadını çıkarabilirsiniz. Balığın yanında kendi ürettikleri has zeytinyağı, kekik, sarımsak ve karabiber ile hazırlandıkları özel sosla tadlandırılmış bir salata veriyorlar ki tadına doyum olmuyor.

6-Hem Tatil Hem Yatırım Fırsatları

Bargilya bölgesi bugün, büyük proje yatırımları, tarihi, coğrafyası ve konumu ile Bodrum ve çevresinin ilgisini üstünde topluyor. Bölgede 52 konut projesi, oteller, turistik tesisler, golf merkezleri ile birlikte yaklaşık 22.500 konut yer alıyor. Yerli ve uluslararası turizmcilerin yeni gözdesi Bargilya’daki en kapsamlı proje olarak ön plana çıkan kendine ait plajı ve sosyal alanlarının genişliği ile bölgenin en özel konut projesi olarak karşımıza çıkıyor.

KAYNAKLAR

  • http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=33770
  • http://www.bogazicidernegi.com/Page1.aspx
  • https://www.nowbodrum.com/bogazici-koyu-masal-gibi-bir-balikci-kasabasi/