Pinaceaea ailesinden biri olan Halep Çamı; incecik, yeşil iğne yaprakları, gri gövdesi ile hemen her türlü toprakta yaşamını sürdüren, dünyanın sadece bir kaç yerinde bulunan bir çam türüdür.

Coğrafi yayılışı Portekiz’den başlar ve Adriyatik sahilleri boyunca uzanır. Asıl yayılışını Batı Akdeniz’de yapar. Ülkemizde ise doğal yayılışını Toros’ların eteklerinde, Seyhan-Ceyhan nehirleri arasında dar bir alanda yer alır. Diğer yayılışı ise Milas- Bodrum arası Güvercinlik Körfezi yörelerindedir. Burada kızılçamlarla karışık olarak bulunur.

Halep çamı, ülkemizde doğal olarak yetişen beş çam türünden biridir. Çam türleri içerisinde en az alana sahip olanı, Halep çamıdır. Ülkemizde 2900 hektar saf Halep çamı bulunmaktadır, bulundukları bölgelerde ise korunma altına alınmıştır. Bu bölgelerden biri de, Milas- Bodrum arasında bulunan alanda konumlanan, Adabükü’nde ki Halep Çamı Ormanıdır. Yaklaşık olarak 750 hektarlık alana yayılan orman buralarda saf ya da kızılçamlarla karışık olarak bulunur. Benzersiz bir ekosistem oluşturan Halep Çamı Ormanı, bu bölgede de “tabiatı koruma alanı” ilan edilerek, türün ülkemizdeki varlığı, yasal güvence altına alınmıştır.

Boyları 20 metreyi bulan, sivri, kısa dallı bu çam türü, aslında bir oksijen deposudur. Ortalama olarak, bir çam ağacı, 40 insanın 1 saatte ürettiği karbondioksiti, 1 saatte oksijene dönüştürebilmektedir. Bunların en fazla oksijen üreten türü ise Halep Çamı’dır. Böylelikle alabildiğine muhteşem yeşil manzaralar sunan Halep Çamı Ormanları aynı zamanda hava kalitenizi de arttırır.

KAYNAKLAR

  • http://www.ormansu.gov.tr/
  • http://www.ormansu.gov.tr/
  • http://doa.ogm.gov.tr/Yayinlar/Posterler
  • http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/621.htm
  • http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/621.htm