Bodrum deyince akla ilk gelen şeylerden belki de birkaçı uçsuz bucaksız turkuaz renkli koylar, insanın içini ısıtan sıcacık bir güneş ve unutulmaz bir mavi yolculuk olabilir.

Yaz yaklaştıkça kendinizi Akdeniz ve Ege iklimi ile karışık bir havada, sıcak kumların üzerine bırakmayı düşündüğünüzü uzaklardan duyar gibiyiz. Peki, Bodrum tatilinizi derin bir kültür ve tarih rotası ile taçlandırmak istemez misiniz? Eğer cevabınız evetse sizi dünyaca ünlü kırmızı mermerlere ev sahipliği yapan, balıkçı kenti Iasos’a davet ediyoruz.

Önceleri bir ada halinde olan ve zaman içerisinde birikmelerle bir yarımada halini alan Iasos Antik Kenti, büyük surlar, lahit mezarlar, su kemerleri, yazılı tablet ve kitabeler ile adeta bir açık hava müzesi konumunda.

Bir efsaneye göre kent, mora yarımadasında Yunan şehri olan Argos’tan gelenler tarafından kurulduğu ve adını koloni lideri olan Iasos’tan almıştır. Prof. Dr. Bilge Umar, kentin isminin Anadolu’nun eski dillerinden biri olan ve Hitit’lerin kullanmış olduğu Luvi dilinde “Toprak Ananın Yerleşimi” anlamına geldiğini belirtmektedir. İasos’un dünyada çok az örneği bulunan kırmızı mermerlere ev sahipliği yaptığını gördüğümüzde de bu adın bir tesadüf olmadığını söyleyebiliriz. Arkeologlar, İasos’tan çıkarılan kırmızı mermerin gemilerle başta İstanbul olmak üzere dünyanın çeşitli kentlerine gönderildiğine dikkat çekiyor. Erken Bizans döneminde inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin duvarlarında, İtalyan şair Dante’nin Ravenna kentindeki mezarında, Yunanistan ve İsrail’deki bazı idari yapılarda da bu mermerlere rastlamak mümkün.

1960 yılından bu yana İtalyan Arkeoloji heyeti tarafından kazı çalışmaları yürütülen İasos’ta birçok yapı ortaya çıkarılmış, yapılan kazılarda kentteki en eski yerleşimin M.Ö. 3,000 sonuna kadar uzandığı tespit edilmiştir.

Kentin yapıları şu şekilde:

Agora

Kemerli bir kapıdan girilen kentte ziyaretçileri ilk olarak Agora karşılıyor.

Antik Tiyatro

Agoranın güneybatısında günümüze en sağlam biçimde ulaşan meclis binası olarak kullanılan antik tiyatro yer alıyor. Kent meclisi olarak kullanılan yapı daire biçimli orkestra ve onun arkasında yer alan dört merdivenle üç bölüme ayrılıyor.

Artemis Astias Tapınağı

Agoranın güney batı köşesindeki geniş düzlükte Artemis Astias Tapınağı yer almaktadır.

Ortaçağ Kalesi

İasos’ta kentin en yüksek kesiminde ve tam ortasında Ortaçağ kalesi yer alır. Yaklaşık kareye yakın bir plana sahip kalenin, kalınlığı 2 metreyi bulan duvarları vardır. Oldukça sağlam yapı içinde bir de sarnıç bulunmaktadır.

Balık Pazarı

Kıyıkışlacık Köyü girişinde sağ tarafa devam edildiğinde kentteki en ünlü mezarı olan ve halk arasında Balık Pazarı olarak bilinen Roma Dönemine ait bir anıt mezar bulunur. Burası günümüzde köyün küçük müzesi olarak kullanılmaktadır.

Batı Limanı Kulesi ve Liman

Mendirek Kulesi veya Kilit Kapı olarak da bilinen bu yapı, gemilerin geçişlerini ve limana giriş ve çıkışlarını kontrol etmek amacıyla inşa edilmiş. Kentte yer alan iki liman sayesinde bugün de olduğu gibi tarihte de balıkçı kenti olarak kendiden söz ettirmiştir.

Efsaneye göre, Santorini adasında yer alan Tera yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan bu kent, konumu ile birçok medeniyetin ilgisini çekmiş ve defalarca yakılıp yıkılmasına rağmen bugüne kadar ayakta kalmıştır. Neolitik, Arkaik ve Helenistik dönem uygarlıklarına ev sahipliği yapan kent, Roma, Bizans, Geç Bizans, Orta Çağ Menteşe, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemini hep korumuştur. Farklı kültürlere ait farklı eserlerden izler barındıran Iasos Antik Kenti bugün bir kültür hazinesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Nasıl Gidilir?

Adabükü’ne 40 dk. Uzaklıkta yer alan Iasos Antik Kenti’ne ulaşmak için ilk olarak Bodrum – Milas istikametinde, Bodrum Havalimanı’nı geçtikten hemen sonra sol tarafta sizi karşılayan Iasos-17 km tabelasından Kıyıkışlacık yoluna dönmeniz gerekiyor. Yol boyunca sizi gölgeli, sık ve büyük çam ağaçları, arı kovanları ve doğanın iştihamı eşlik ediyor. Bu keyifli yolculuk sonrası Kıyıkışlacık’a ulaştığınızda köyün merkezinde yer alan Iasos Antik Kenti’ne de ulaşmış oluyorsunuz. Aynı zamanda deniz yolu ile Bargilya’dan kalkan günlük tekne turları ile yaklaşık 20 dk.’lık bir yolculuk sonrasında da Iasos’a ulaşabilirsiniz. Kenti gezdikten sonra Kıyıkışlacık’ta yer alan balık restoranlarında birbirinden lezzetli balıkların tadını çıkarabilir, günün yorgunluğunu muhteşem bir gün batımı eşliğinde üzerinizden atabilirsiniz.