Adabükü’nün göz alıcı sahil ve plajlarının yanında tarihi yerler, doğal koruma alanları ve trekking rotaları gibi alternatif turizm seçeneklerini de bulunuyor. Özellikle doğa yürüyüşleri, dağcılık, fotoğrafçılık, kampçılık, mağara turizmi, eko turizm, jeep-safari, motosiklet ve bisiklet sporlarının yapılabileceği çok çeşitli aktivite ve gezi rotalarına ulaşmak gayet kolay.

Bu seçeneklerin arasında ön plana çıkanlardan bir tanesi de, Adabükü-Tuzla Kuş Cennetine 18 km mesafede olan Gökçeler Kanyonu. 8 km. uzunluğu, güvenli yürüyüş rotaları, şelale ve mağaraları ile doğa ve sporseverleri kendine hayran bırakıyor. Kanyonu boydan boya ikiye ayıran Hamzabey Çayı üzerinde yer alan irili ufaklı gölet ve şelaleleriyle doğa severleri kendine hayran bırakan Gökçeler Kanyonu, doğa yürüyüşleri ve tırmanışları, mağara gezileri ve günübirlik turlar düzenlemek için son derece cazip bir bölge özelliği taşıyor. Yöre halkı tarafından eskiden bu çayın üzerinde 14 adet un değirmeni olduğu söyleniyor. Değirmenlerden üç tanesinin kalıntıları halen günümüze kadar ulaşmış. Bu değirmenler kanyonun 3 km. doğusunda bulunan Uyku Vadisi olarak bilinen mesire alanında yer alıyor.

Mağaralar

Kanyonun başlangıcı deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte, uzunluğu ise yaklaşık 10 kilometredir. İlk iki kilometresinde irili ufaklı çok sayıda mağara var. Bunlardan kayda değer olan ve ölçümü yapılmış olan mağaralar:

 • İncirli in Mağarası
 • Gavur ini Mağarası
 • Çatal in Mağarası
 • Eşkıya ini Mağarası
 • Hacıhasan ini Mağarası
 • Arılı in 1 Mağaras
 • Arılı in 2 Mağarası
 • Arılı in 3 Mağarası

İncirliin Mağarası: Kanyon içinde bulunan yaklaşık 40 mağaranın içinde en büyük olan “İncirli in” mağarasıdır. Mağaraya mesire yerinden bir kilometrelik bir yürüyüşle ulaşılır. Alanya’daki Damlataş Mağarası’na benzerliğiyle dikkat çeken mağara, oluşumu devam eden sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Genişliği 3-10 m., tavan yüksekliği ise 2-20 metreyi bulan ve damlataş birikimi bakımından son derece zengin İncirli in Mağarası’nda özellikle sarkıt, dikit ve sütunlar kalınlık ve yükseklikleri ile dikkat çekiyor. Yarasalara ev sahipliğiyle doğal yaşamı devam eden ve 450 metre uzunluğundaki İncirli in Mağarası’nın, ekosisteme zarar vermemek adına yalnızca 160 metrelik bölümü ziyaretçilere açılmış.

Mağara aynı zamanda M.Ö. 6000 yılına ait olan çanak çömlek ve seramik parçalarının bulunduğu kazı noktasına sahip olmasından dolayı da 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiş. Mağara içinde Milas Müzesi tarafından arkeolojik araştırma devam ettirilmektedir.


Yürüyüş Parkurları

Kanyon üzerinde 3 farklı yürüyüş parkuru bulunmakta. Bunlar:

 1. Kuzey Trekking Yolu: Restoran/Kafe’den başlayan yürüyüş yolu batıya doğru ilerleyerek Gavurini Mağarası’nın yanından vadiye doğru iner. Vadi içinden kuzeye ilerleyerek ve Değirmendere geçilerek kuzey yamaca tırmanıştan sonra güneye doğru ilerlenerek Eşkıya ini Mağarası üzeriden yol kanyonunu kıvrımını takip eder. Arılı in mağaraları üzerinden geçerek ise Geribelen mahallesine ulaşılır.
 2. Güney Trekking Yolu: Restoran/Kafe’den başlayan yürüyüş yolu batıya doğru ilerleyerek, Gavurini Mağarası’nın yanından doğru vadiye iner. Vadinin dik yamacı üzerinden geçerek Geribelen mahallesine ulaşılır.
 3. Kanyon İçi Trekking Yolu: Restoran/Kafe’den başlayan yürüyüş yolu batıya doğru ilerleyerek Gavurini Mağarası’nın yanından doğru vadiye iner. Vadi içinde Değirmendere kenarını takip ederek doğuya gider. Çatalin Mağarası’nın kenarından ve Eşkiyaini Mağarası karşısından geçerek İncirliin Mağarası altına ulaşır. Değirmendere geçilerek kuzey yamaca tırmanıştan sonra Arılıin Mağaralarının altından doğuya doğru ilerleyerek Geribelen mahallesine ulaşılır.

Flora

Gökçeler Kanyonu, ‘Fesleğen Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ sınırları içinde olup; asırlık zeytin, ceviz, incir, çınar, kızılçam, harnup ve çınar ağaçlarının yanı sıra maki bitki örtüsü ile kaplıdır. Maki bitki örtüsünde koca yemiş (dağ çileği), sandal, sakızlık, akçakesme, defne, söğüt, kermes meşesi, okaliptüs ve zakkum gibi farklı bitki türleri mevcuttur. Bölgede yaklaşık olarak 73 farklı değişik bitki türüne rastlanılmaktadır.


Fauna

Kanyonun doğal hayatı içinde Oklu kirpi, Keklik, Tavşan, Üveyik, Karatavuk, Bıldırcın, Çakal, Tilki, Yaban domuzu gibi hayvanların yanı sıra, mevcut irili ufaklı mağaralarda da Cüce Yarasalar yaşamaktadır.


Koruma ve Düzenleme Çalışmaları

Kanyonun eşsiz panoramik görüntüsü, ‘Milas Kaymakamlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ tarafından yapılan son çalışmalarla turizm beklentilerine cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ziyaretçilerine eşsiz doğa manzarası eşliğinde dinlenme ve doğanın manzarasını keyifle izleme imkânı sunmak için kanyonun zirvesine bir ‘Seyir Terası’ yapılmıştır.

Seyir terası kanyonun bütün güzelliklerine hakim bir noktada bulunuyor ve ziyaretçilerin güvenli şekilde alanı gezebilmesi için güvenli yürüyüş parkurları, ışıklandırma ve güvenlik sistemleri de düşünülmüş.


Nasıl Ulaşırsınız?

Kanyona iki şekilde ulaşmak mümkün:

 1. Birinci rota Milas-Bodrum karayolunun 6. km’deki Ağaçlıhöyük Mahallesi kavşağından sola dönülerek, Ağaçlıhöyük ve Gökçeler Mahalleleri geçildikten sonra Alaçam Mahallesi yolu takip edilerek ulaşılır.
 2. İkinci rota ise Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Milas istikametine girdikten 100 m. sonra sağa dönülerek Akyol ve Gökçeler Mahallelerinden geçilerek ulaşılır.

KAYNAKLAR:

 • http://www.muglakulturturizm.gov.tr/TR,158122/gokceler-kanyonu-ve-incirliin-magarasi.html
 • http://www.milas.gov.tr/gokceler-kanyonu
 • http://geka.gov.tr/Dosyalar/o_1beimg2rubfe1sov14ls1hhpl0me.pdf