Review overview

Criteria 1 9.9
Criteria 210
Criteria 38.7
Criteria 49.7

Summary

9.6Fusce at nunc eu urna tincidunt ornare. He suspendisse iaculis malesuada nibh ut sollicitudi

Milas’ın Burgaz mahallesinde, Hisarbaşı ve Yeldeğirmeni mevkilerini birleştiren yol üzerinde yer alan yapıların, caminin girişindeki dört satırlık sülüs hatlı ve 26 Safer 797 (21 Aralık 1394) tarihli Arapça kitâbeden Osmanlılar’ın Menteşe valisi Fîruz Bey tarafından inşa ettirilmiş olduğu öğrenilmektedir. Halk arasında Kurşunlu Cami adıyla da tanınan cami, mavi damarlı mermer kaplamalarından dolayı Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme’sinde Gökcami şeklinde zikredilmiştir. İnşaat tarihi Osmanlılar’ın Milas’taki ilk hâkimiyet dönemine (1390-1402) rastladığı için bazı araştırmacılar yapıları erken Osmanlı eseri olarak değerlendirmekte iseler de plan tipi dışında mimarileri Beylikler döneminin devamı niteliğindedir.

Cami, Anadolu’da özellikle Osmanlı döneminde XIV. yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren yaygın biçimde ortaya çıkan ve “zâviyeli camiler” denilen yapıların önemli bir örneği olup cephe düzenlemesi, teknik özellikleri, süslemeleri ve kullanılan malzeme yönünden yöredeki Menteşe Beyliği camileriyle büyük benzerlikler gösterir. Bundan dolayı Balat’taki 1402 tarihli İlyas Bey Camii’nde çalışan ustalarla aynı atölyeye mensup ustalar tarafından yapılmış olabileceği düşünülmektedir (Goodwin, s. 31). Yapı bu tipin örnekleri arasında gelişmiş mekân anlayışı, örtü sistemindeki çeşitleme, cephe düzenlemesi, malzeme-teknik özellikleri ve süslemesi açısından Ortaçağ Türk mimarisi içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok defa onarıldığı anlaşılan yapının üst kısımları ile kuzeyindeki şadırvan XIX. yüzyıl eseridir; minberin ve kapı kanatlarının da 1875 yılında İstanbul’a götürüldüğü ve yerlerine yenilerinin yapıldığı bilinmektedir. 1824-1826 yıllarında Milas’ı ziyaret eden Avusturyalı seyyah A. von Prokesch, cami çevresinde içinde zambaklar yetişen bir mezarlığın bulunduğundan söz etmektedir. Ancak bu hazîreden günümüze bazı eski fotoğraflarla (bk. Ayverdi, rs. 895) Fîruz Bey’in eşine ait olduğu söylenen bir mezar taşından başka bir iz kalmamıştır. Yapı son olarak 1974-1977 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce büyük ölçüde onarılmış, kurşun örtüleri, kubbe kasnağı sıvaları, içteki kalem işleri yenilenirken çevresinde de düzenleme yapılmıştır.

Cami üç bölümlü son cemaat yeri, giriş mekânı ve bunun iki tarafında yer alan birer yan mekânla (hücre, zâviye) harimden oluşur. Kare planlı orta bölümü üçgen kuşakla geçilen sekiz dilimli kubbe ile, dikdörtgen planlı yan bölümleri beşik tonozlarla örtülü olan ve avlunun zemin kotundan iki basamak aşağıda bulunan son cemaat yeri, içteki bölünmeyi yansıtmayacak biçimde beş sivri kemerle avluya açılır. Yapının kuzey cephesi ekseninde dikdörtgen kapı ile geçilen giriş mekânı yaklaşık kare planlıdır ve üzeri bindirme tonozla örtülüdür. Buradan, ikişer basamakla çıkılan doğu-batı ekseninde açılmış birer basık kemerli kapı ile yanlardaki hücrelere geçilir. Kare planlı olan ve altlı üstlü ikişer pencere ile kuzeyden son cemaat yerine, yanlardan ve güneyden dışarıya bakan yan hücrelerden doğudaki tromplarla, batıdaki ise üçgenlerle geçilen birer kubbe ile örtülüdür. Diğer hacimlerden daha büyük boyutlu olan kare planlı ve tromp geçişli kubbeyle örtülü harime üç basamakla çıkılır. Giriş bölümü ile bu mekânın arasındaki bağlantı büyük sivri kemerle sağlanmıştır.

Yapı dıştan simetrik bir cephe düzenlemesi yansıtır. İki tarafı kapalı son cemaat yerinin sivri kemerlerinden ortadaki, “L” kesitli pâyeler üzerine yerleştirilmiş mukarnaslı konsollara oturur ve diğerlerinden daha yüksek tutulmuştur. Orta kısım hariç pâyelerin arası yaklaşık 1 m. yüksekliğinde mermer şebekelerle kapatılmıştır. Yan duvarlarda, zâviyelerin cephelerinde olduğu gibi altlı üstlü ikişer pencere yer almaktadır. Harimin ise üç yönde dışa açılan dörder dikdörtgen penceresi vardır; bunlardan üsttekiler basık kemerli, alınlıklı ve alçı şebekeli, alttakiler kemersiz ve demir şebekelidir. Harimin kubbesi diğerlerinden farklı olup çift kat sekizgen kasnaklıdır ve alt kasnağın doğu, güney ve batı yüzlerinde alçı şebekeli birer yuvarlak pencere bulunur. İçten bindirme tonoz örtülü olan giriş mekânının üzeri de kubbe ile kapatılmıştır. Dış cepheler çok özenli bir işçilik gösteren mavi damarlı mermer, kubbeler ise kurşun levhalarla kaplanmıştır; iç mekânlar sıvalı olduğundan duvarların yapı malzemesi anlaşılamamaktadır. Harim ve zâviye kubbelerinin kasnakları ile son cemaat yeri tonozunun iki başındaki kalkan duvarlar horasan sıvalı olup kiremit rengi görünümleriyle mavi-beyaz mermer kaplamalar üzerinde dikkat çekmektedir. Yapının kuzeybatı köşesinde, kaidesi duvar kütlesinde yer alan silindirik gövdeli ve tek şerefeli, şerefe altı dört sıra mukarnas dolgulu kesme taş minare bulunur.

Suspendisse finibus vel lacus at tempus. Praesent non enim quis est vulputate varius in at arcu. Aurs dolor est, dignissim ut vehicula vel, vestibulum vel lectus.

If you are still looking for that one person who will change your life, take a look in the mirror.

Etiam euismod iaculis urna vel venenatis. Morbi rutrum commodo enim. Vivamus tincidunt leo arcu eleifend euismodtis purus in, pulvinar tellus. Integer nec leo a nisl aliquam.

103

Commodo molestie feugiat. Suspendisse potenti. Duis efficitur lorem at elit lacinia, suada viverra massa lobortis. Cras porta, lorem varius cursus mollis molestie aliquet. Aliquam commodo est sit amet purus mollis.

  • Suspendisse finibus vel lacus at tempus. Praesent non enim qus in at arcu.
  • Aurs dolor est, dignissim ut vehicula vel, vestibulum vel lectus. Mauris laoreet, augue.
  • Bac eleifend suscipit, augue lorem congue orci, non varius ipsum arcu at erat.

Sed congue placerat nisl, ut scelerisque leo auctor eget. Fusce at nunc eu urna tincidunt ornare. He suspendisse iaculis malesuada nibh ut sollicitudin.

Nullam egestas, orci vitae posuere ornare, lectus libero pretium arcu, ut placerat tellus tortor et nisi. In hac habitasse platea dictumst. Proin rutruam.

Fusce in ultricies dolor, vel gravida sem. Mauris fermentum libero vel ex lacinia iaculis. Praesent am sem sapien, ut mattis sapien eleifend quis.

Vestibulum lobortis varius velit. Ut lacinia, erat non posuere consequat, magna luctus tincidunt urus, id libero ligula quis nibh. Curabitur iaculis felis ut arcu vehicula, nulla nunc tristique posuere.

Sed dictum nibh sed felis lacinia, quis vestibulum nibh luctus. Vestibulum non urna congue felis molestie fglis nec vitae tortor. Vestibulum a fringilla quam. Sed porttitor, tellus volutpat sagittis aliquam, ex mi elementum urna.

Donec at placerat ipsum, sit amet venenatis eros. Mauris et tortor quis nulla iaculis finibus. Sed ma lesuada arcu lectus, vel vehicula erat condimentum sit amet.

106

Nullam egestas, orci vitae posuere ornare, lectus libero pretium arcu, ut placerat tellus tortor et nisi. In hac habitasse platea dictumst. Proin rutruam.

Good design is obvious. Great design is transparent.

100Donec at placerat ipsum, sit amet venenatis eros. Mauris et tortor quis nulla iaculis finibus. Sed ma lesuada arcu lectus, vel vehicula erat condimentum sit amet.

Sed porttitor, tellus volutpat sagittis aliquam, elementum urna, at elementum mi tortor ac nisi.Fusce ame faucibus pulvinar ligula ut dictum. Maecenas et lectus, ornare erat in, consectetur mi pellentesque lorem.

Fusce at nunc eu urna tincidunt ornare. He suspendisse iaculis malesuada nibh ut sollicitudin.